Klimatyzator przenośny to urządzenie nieocenione w czasie letnich upałów. Utrzymuje obniżoną, stałą temperaturę w pomieszczeniu. Jest dobrym wyborem dla osób, które nie chcą wykorzystywać wentylatorów, a nie mogą sobie z różnych względów pozwolić na standardowy system klimatyzacji. Klimatyzator mobilny składa się na ogół z dwóch wymienników ciepła (parownika i skraplacza) sprężarki, zaworu rozprężnego oraz dwóch wentylatorów.

Ranking: Najlepszy klimatyzator przenośny

 1. Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL

  Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL

  Bardzo cichy klimatyzator przenośny, który wywiera naprawdę minimalny wpływ na środowisko naturalne. Za sprawą czujnika temperatury w pilocie pozwala na ustawienie odpowiedniej dla siebie, komfortowej temperatury. Cechuje się klasą energetyczną A i dużą wydajnością chłodniczą 9000BTU. Sprawdza się w pomieszczeniach od 20 do 30 metrów kwadratowych. Utrzymany jest w stonowanej, białej kolorystyce.

 2. Klimatyzator Welltec ACS1414

  Klimatyzator Welltec ACS1414

  Wysokiej klasy klimatyzator przenośny o dużej wydajności z funkcją chłodzenia oraz grzania powietrza. Posiada dość kompaktową formą i jest to model bardzo mobilny. Sterować nim można zarówno za pomocą panelu zlokalizowanego na obudowie, jak i bezprzewodowego pilota. Panel i pilot posiadają wyświetlacz. Urządzenie oferuje wiele funkcji dodatkowych np. Sleep, Timer czy Swing.

 3. Warmtec KP35W

  Warmtec KP35W

  Nowoczesny klimatyzator przenośny, który jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach do 40 metrów kwadratowych powierzchni. Oferuje aż cztery funkcje – grzanie, chłodzenie, osuszanie oraz cyrkulację. Sterowany jest za pomocą panelu lub zdalnego pilota. Za sprawą trzech zmywalnych filtrów powietrza zatrzymuje większe zanieczyszczenia.

 4. Klimatyzator przenośny Blaupunkt Arrifana 15 BAC-PO-0015-C06D

  Klimatyzator przenośny Blaupunkt Arrifana 15 BAC-PO-0015-C06D

  Nowatorski przenośny klimatyzator o efektownym designie. Szybko schładza, osusza czy odświeża powietrze. Posiada pilot zdalnego sterowania, wyświetlacz LCD i programator. Przetestowany został w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Atutem tego modelu jest czterolitrowy pojemnik na skropliny oraz funkcja SWING. Posiada dwa zmywalne filtry statyczne i funkcję TURBO.

 5. Klimatyzator Supercool Fral Fsc03

  Klimatyzator Supercool Fral Fsc03

  Wysokiej klasy klimatyzator przenośny typu monoblok z pompą cieplną. Nie tylko chłodzi pomieszczenia, ale i je nawilża czy oczyszcza powietrze. Oferuje pięć funkcji, które działają w sposób niezależny od siebie. W niewielkiej obudowie mieści zarówno parownik, jak i skraplacz. Skropliny powstałe w czasie jego pracy są usuwane na zewnątrz automatycznie. Po włączeniu funkcji Sleep urządzenie pracuje bardzo cicho.

Jaki klimatyzator przenośny kupić?

Klimatyzatory przenośne nie wymagają skomplikowanej instalacji i można je łatwo przenosić z miejsce na miejsce. Podzielić je można na urządzenia typu monoblok i typu split. To podział podstawowy, ale i najważniejszy. W praktyce wybór zależy w dużej mierze od rodzaju pomieszczenia, w którym klimatyzator ma być wykorzystywany. W obu przypadkach w lokalu muszą znajdować się okna. Ogrzewane powietrze musi mieć bowiem ujście na zewnątrz. Wówczas nie stwarza niebezpieczeństwa dla ludzi.

Klimatyzatory typu monoblok łączą się ze świeżym powietrzem poprzez jedną lub dwie rurki, których wylot musi znajdować się na zewnątrz. Wymaga to np. uchylenia okna, co niestety niekorzystnie wpływa na wydajność samego procesu chłodzenia. Przy modelach, które odprowadzają powietrze jedna rurą chłodzące powietrze pozyskiwane jest z pomieszczenia, a ogrzane trafia na zewnątrz. To skutkuje wytworzeniem podciśnienia. W praktyce lepiej sprawdzają się więc klimatyzatory z dwoma rurami.

Ceny klimatyzatorów przenośnych

Przeciętna cena prostych klimatyzatorów przenośnych waha się od 400 do około 1000 złotych. Bardziej rozbudowane klimatyzatory typu monoblok z rurą oraz czynnikiem chłodzącym kosztują jednak od 1500 złotych w górę. W praktyce ich cena sięga 2500-3000 złotych. Nie są to więc urządzenia należące do najtańszych, ale i tak ich zakup generuje niższy koszty niż montaż standardowej klimatyzacji. Dlatego też ich popularność cały czas rośnie.