Urządzanie mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. Wszystkie elementy wyposażenia powinny doskonale do siebie pasować, by finalnie osiągnąć efekt, który zadowoli każdego domownika. W każdym pomieszczeniu należy umieścić odpowiednie oświetlenie, którego barwa będzie wpływała na nastrój, a także samopoczucie. Barwa oświetlenia jest funkcjonalna, ale wpływa również na to, jak wygląda dane pomieszczenie. Jaka barwa światła będzie najlepsza do salonu i kuchni? Czy ma ona tak ogromne znaczenie, tak jak nam się wydaje? Jakie są sposoby na skuteczne dobranie oświetlenia? Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne, ponieważ każdego dnia spędzamy wiele godzin korzystając ze światła sztucznego. To jaką barwę światła wybierzmy będzie miało znacząco wpływ na to, jak nasze oczy będą postrzegać niektóre przedmioty i przestrzenie. Dodatkowo barwa ma wpływ na to, jak pracuje mózg człowieka. Może pobudzać go do pracy lub wprowadzać w stan relaksu.

Oświetlenie ciepłe, czy zimne?

Istnieje wiele rodzajów oświetlenia i barwy światła. W zależności od jego odcienia może ono pobudzać do działania lub powodować senność. Do określenia barwy światła można korzystać z miarki w Kelwinach, która pozwala nam określić temperaturę oświetlenia. Miarka ta wyróżnia:

  • Ciemne światło – 1900K
  • Barwę ciepłą – 2700-3300K
  • Barwę naturalną – 3400-5300K
  • Barwę zimną – 500-7000K

Jednak barwę światła można określić samodzielne gołym okiem. Oświetlenie wpływa na zmysły człowieka. Ciepła barwa światła sprawia, że czujemy się zrelaksowani i wypoczęci. Jest to barwa, która ma wyraźny żółty odcień. Zimna barwa ma w sobie odcienie niebieskiego. Doskonale nadaje się ona w pomieszczeniach, gdzie trzeba zachować świeży umysł i skupienie. Barwa oświetlenia ma wpływ nie tylko na samopoczucie, ale również to, jak wygląda otaczające nas wnętrze, ludzie i przedmioty. Warto więc dobrze zastanowić się, jakie oświetlenie powinno znaleźć się w salonie, kuchni, łazience, sypialni, czy domowym biurze.

Jak dobrać oświetlenie do konkretnego wnętrza?

Mając informacje na temat tego czym różni się światło ciepłe od barwy zimnej, można z łatwością wybrać żarówki do każdego wnętrza w domu. To jaka barwa będzie odpowiednia do sypialni, czy kuchni zależy głównie od indywidualnych wyobrażeń, a także upodobań. Każdy ma własną wizję na temat tego, jak ma wyglądać domowe wnętrza, a także jaka atmosfera ma w nim panować. Do większości pomieszczeń zaleca się ciepłe barwy światła. To oświetlenie, które będzie kojąco działać na zmysły i pozwoli na wypoczynek. Doskonale więc sprawdzi się w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Ciepła barwa światła powinna być zastosowana nie tylko w głównym oświetleniu tych pomieszczeń, ale również w lampach stojących, czy lampkach nocnych.

Dla wielu osób problemem może być dobranie oświetlenia do pokoju młodzieżowego. Jest to bowiem miejsce przeznaczone nie tylko do wypoczynku i zabawy, ale również nauki. Warto więc zadbać o to, by główne oświetlenie i lampka nocna miały ciepłą barwę, by ułatwiały zasypianie. Natomiast żarówka na biurku powinna mieć zimny odcień, by pomagać w koncentracji i skupieniu.

Oświetlenie w salonie

Salon to pomieszczenie wypoczynkowe, w którym domownicy chcą się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu spędzonym w pracy lub szkole. Warto więc postawić na ciepłe barwy oświetlenia, ponieważ będą one redukowały zmęczenie i sprawią, że łatwiej jest ukoić zmysły. Dodatkowo przy takim oświetleniu można spokojnie zasnąć, a także zregenerować ciało i umysł. Warto, by główne światło w pokoju dziennym miało ciepłą barwę. Jeżeli w pokoju wypoczynkowym na znaleźć się miejsce do czytania lub pracy, to lepiej zainwestować w małą lampkę, w której umieszczona będzie żarówka o zimnej lub naturalnej barwie. Dzięki temu w jednym pomieszczeniu będzie można spędzić czas na odpoczynku i relaksie, a kiedy to konieczne – skupić się na wykonywanym zadaniu i pobudzić umysł do pracy. Podobne oświetlenie sprawdzi się w sypialni i pokoju gościnnym.

Oświetlenie w kuchni

Kuchnia i łazienki to problematyczne pomieszczenia domowe. Wiele osób ma problem z dobraniem do nich odpowiedniego oświetlenia. Dylemat pojawia się przez to, że w obu tych pomieszczeniach chcemy pozwolić sobie na relaks, a jednocześnie pragniemy pozostać aktywni i skupieni. Stąd tak często zadawane pytanie: jaką barwę oświetlenia wybrać do łazienki?

Zarówno w kuchni, jak i łazience zaleca się umieszczać dwa rodzaje oświetlenia. Na ścianach warto umieszczać podświetlenie półek, oświetlenie lustra, czy eleganckie kinkiety. Coraz częściej stosuje się różnorodne barwy światła w tych pomieszczeniach. Dzięki temu każdego dnia domownicy będą mogli wybrać oświetlenie, jakie im najbardziej pasuje. W kuchni najlepiej zamontować główne oświetlenie w barwie naturalnej. Będzie ona doskonale oświetlać blat kuchenny i ułatwiać wykonywanie wszystkich prac. Dodatkowo można zainwestować w oświetlenie LED, które zamontowane będzie w szafkach lub przy okapie. W łazience również warto zastosować ciepłą i zimną barwę. Oświetlenie ciepłe chętnie będzie stosowane wieczorem w czasie kąpieli. Zimna barwa światła doskonale nadaje się przy lustrze i umywalce. Dzięki temu da najbardziej naturalne odbicie lustrzane.

Dobranie oświetlenia jest trudnym zadaniem. Wiele jednak zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań. Mając wiedzę na temat tego, jak działa barwa światła na samopoczucie, łatwiej jest zdecydować się, jakie światło będzie umieszczone w poszczególnych pomieszczeniach. W każdym wnętrzu z pewnością powinno znaleźć się główne sufitowe oświetlenie, ponieważ zadba ono o to, by cała przestrzeń była dokładnie widoczna. Dobrze dobrane światło ma wpływ na nastrój, ale wpływa również na zdrowie oczu. Ciepła barwa z pewnością będzie męczyła oczy w czasie pracy. Zimna barwa pobudza, przez co pojawić się mogą trudności z zasypianiem. Lepiej więc nie umieszczać żarówek o zimnej barwie w sypialni i pokoju dziecięcym.