Robot sprzątający to inteligentne urządzenie będące połączeniem odkurzacza, mopa, a niekiedy i myjki do okien. Od klasycznego urządzenia różni się posiadaniem specjalistycznego oprogramowania, kamer czy czujników. W ten sposób może sprzątać samodzielnie. Robot sprzątający rozpoznaje teren, planuje trasę działania i skutecznie omija przeszkody. Nowsze modele nie wymagają w zasadzie żadnego zarządzania – to rozwiązanie na miarę XXI wieku.

Ranking: Najlepsze roboty sprzątające

 1. Robot sprzątający Xiaomi Mijia Roborock Vacuum Cleaner 2 S50

  Robot sprzątający Xiaomi Mijia Roborock Vacuum Cleaner 2 S50

  Innowacyjny robot sprzątający z zestawem rozbudowanych czujników. Samodzielnie określa powierzchnię pracy, prędkość działania czy moc. Urządzenie posiada filtr Sweep One, który oczyszcza wodę i kontroluje poziom jej przepływu podczas nawilżania mikrofibry. Po myciu robot blokuje dopływ wody. Model oferuje odkurzanie i mycie podłogi jednocześnie.

 2. iRobot Roomba 980

  iRobot Roomba 980

  Wysokiej klasy automatyczny odkurzacz z systemem czyszczenia AeroForce oraz Carpet Boost. Zwiększa automatycznie moc działania na dywanach. Odpowiada za to innowacyjna technologia Dirt Detect. Raporty Clean Map są dostępne w łatwej w obsłudze aplikacji iRobot HOME. Na uwagę zasługuje wydajny filtr wykonany z materiału przechwytującego aż 99% pyłków, roztoczy i alergenów o rozmiarze 10 mikronów.

 3. Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner SDJQR02RR

  Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner SDJQR02RR

  Funkcjonalny robot sprzątający z aż 12 sensorami, które pozwalają mu na omijanie przeszkód i stworzenie mapy pomieszczeń. Po zakończonej pracy urządzenie wraca do stacji dokującej. Robotem sterować można zdalnie poprzez aplikację Mi Home. Urządzenie wyposażone jest w wysokiej jakości bezszczotkowy silnik marki Nidec. Pojemna bateria zapewnia aż 2,5 godziny działania.

 4. Robot sprzątający RoboJet DUEL 3

  Robot sprzątający RoboJet DUEL 3

  Efektowny wizualnie robot sprzątający z niezawodnym silnikiem bezszczotkowym. To nowoczesne urządzenie dwa w jednym – robot odkurzający z pojemnikiem na kurz lub robot odkurzająco-myjący z pojemnikiem na kurz i wodę. Jest idealny dla alergików, bo posiada czterostopniowe czyszczenie oraz nowoczesny system potrójnej filtracji. Wyróżnia się też cichością działania – pod tym względem dominuje na rynku.

 5. Robot Mamibot Grey 2w1

  Robot Mamibot Grey 2w1

  Nowoczesny robot sprzątający typu 2w1 – pełni jednocześnie funkcję odkurzacza i mopa. Posiada funkcję mopowania pomieszczeń. Na uwagę zwraca nietypową, szarą kolorystyką. Dodatkowo model ten wyposażony jest w wysokiej klasy filtr HEPA. Można go obsługiwać poprzez prostą w obsłudze aplikację na iOS czy Android.

Jaki robot sprzątający kupić?

Znaczenie ma w tym przypadku kilka podstawowych parametrów m.in. pojemność akumulatora, moc silnika, pojemność pojemnika na brud czy czujniki ruchu.

Akumulator powinien być pojemny, ale w praktyce większą uwagę należy zwrócić na czas pracy na jednym ładowaniu. Musi być to co najmniej godzina. Oczywiście z czasem pojemność akumulatora będzie maleć. Warto też sprawdzić czas jego ładowania. Jest to od 3 do kilku godzin. Roboty sprzątające są raczej niewielkie, a więc pojemniki na zanieczyszczenia także nie są zbyt duże. Te o pojemności 0,7l powinny już wystarczyć na kilka cykli pracy. Kolejnym istotnym parametrem jest moc silnika. Od niej zależy szybkość i skuteczność pracy urządzenia.

Każdy robot sprzątający posiada odpowiednie czujniki. Są to czujniki zbliżeniowe lokalizujące przeszkody, czujniki uskoku terenu (w ten sposób urządzenie nie spada ze schodów) i czujniki kurzu. Te ostatnie nie są niezbędne, ale poprawiają dokładność pracy. Większość urządzeń dostępnych na rynku obsługiwanych jest poprzez aplikację.

Ceny odkurzaczy automatycznych

Wprawdzie ceny odkurzaczy automatycznych na przestrzeni ostatnich kilku lat spadły, ale wciąż jest to spory wydatek. Mimo to popularność tego typu urządzeń cały czas rośnie. Najtańsze roboty zakupić można za około 1000 złotych, ale za te najbardziej rozbudowane trzeba zapłacić sporo więcej, niekiedy kilka tysięcy złotych. W praktyce, im większa moc i im szersza funkcjonalność, tym wyższa jest także i cena urządzenia. W warunkach domowych sprawdzają się jednak świetnie także te relatywnie tańsze modele.